Sprawozdanie z drugiej konferencji szkoleniowej z cyklu "Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży poprzez sport i edukację"

W dniu 13 marca 2018 roku  w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego przy pl Wszystkich Świętych 3-4 w Krakowie odbyła się druga konferencja szkoleniowa z cyklu „Profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży poprzez sport i edukację”.

Organizatorami konferencji były: Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

Pierwsza edycja konferencji cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem, że z powodu ograniczonej liczby miejsc nie mogli wziąć w niej udziału wszyscy chętni. W związku z tym organizatorzy przygotowali  drugą edycję konferencji, w której wzięły udział 324 osoby: trenerzy i instruktorzy sportowi współpracujący z Gminą Miejską Kraków w ramach realizacji wspólnych projektów sportowych m.in. klubów sportowych, krakowskich szkolnych ośrodków sportowych oraz międzyszkolnych ośrodków sportowych.

Celem przedsięwzięcia było wypracowanie wspólnego stanowiska w zakresie bezpieczeństwa oraz sieci wsparcia dla dzieci i młodzieży, która chce uprawiać sport, korzystając z szerokiej i ciekawej oferty jaką umożliwiają krakowskie instytucje, kluby i organizacje sportowe. Uczestnicy mieli możliwość poszerzenia wiedzy i zapoznania się z przykładami praktycznymi w zakresie specjalistycznej pomocy skierowanej do dzieci, młodzieży i ich rodzin, aby wspierać wejście w dorosłość i realizowanie w zdrowy oraz bezpieczny sposób życiowych pasji.

Poruszone zostały ważne tematy, taki jak: rozwój i dojrzewanie oraz przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym, formy specjalistycznej pomocy terapeutycznej prawnej, zapobieganie stawaniu się ofiarą czy sprawcą przestępstw, sposoby reagowanie w sytuacjach kryzysowych m.in. cyberprzemoc, używki, doping, narkotyki, nadużycia seksualne, przemoc. Uczestnicy konferencji otrzymali materiały edukacyjne w postaci broszur na temat ryzyka sięgania przez dzieci i młodzież po substancje psychoaktywne, poradnika dotyczącego profilaktyki uzależnienie od zachowań, ulotkę na temat form i miejsc specjalistycznej pomocy dla dzieci i młodzieży, plakatu dotyczącego udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrucia substancjami psychoaktywnymi.

 

Program konferencji obejmował wykłady:

  • Wykład Inauguracyjny – Rozwój i dojrzewanie – dr med. n. med. Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum UJ, Konsultant Wojewódzki w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży.
  • Czy warto ryzykować z „dopalaniem” w sporcie? Niebezpieczeństwa używania suplementów diety, odżywek, substancji psychoaktywnych przez sportowców - dr. n. med. Piotr Hydzik – kierownik Kliniki Toksykologii Collegium Medicum UJ.
  • Picie alkoholu wśród dzieci i młodzieży – diagnoza i interwencje - Jolanta Ryniak – specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta, superwizor i specjalista psychoterapii uzależnień. Pracuje w Centrum Dobrej Terapii.
  • Specyfika współczesnej sceny narkotykowej w Polsce. Nowe Substancje Psychoaktywne i tradycyjne narkotyki - Bartosz Michalewski - pracownik serwisów redukcji szkód, terapeuta. Drop-in i Poradnia MONAR w Krakowie.
  • Nowe Substancje Psychoaktywne co warto wiedzieć? - asp. szt. Robert Bretner - Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
  • Cyberprzemoc - cyberprzestępstwa - współczesność dzieci i młodzieży - kom. Wojciech Chechelski - Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
  • Procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży demoralizacją i przestępczością - odpowiedzialność prawna nieletnich - kom. Katarzyna Cygal - Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Magiczny Kraków - Sport pomaga zerwać z uzależnieniem

LoveKraków - „Trener jest nieraz kimś ważniejszym od rodziców” - konferencja dotycząca sportowej walki z nałogiem