Walizki edukacyjne

W Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie od 9 lat realizowane są systemowe działania z zakresu profilaktyki uzależnień, skierowane do uczniów krakowskich szkół, rodziców i nauczycieli. W ramach wzbogacenia form działania zostały zakupione trzy walizki edukacyjne, które zawierają imitacje substancji psychoaktywnych oraz atrapy zwykłych przedmiotów przeznaczonych do ich zażywania.

W każdym domu mogą znaleźć się przedmioty, których rodzice nie potrafią skojarzyć/rozpoznać jako mogących służyć do używania substancji psychoaktywnych. Dzięki zawartości walizki pracownicy Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień będą mogli w sposób praktyczny uświadomić dorosłym, że niektóre przedmioty, np.: bateria, piłeczka, miniaturowa waga, mogą mieć inne przeznaczenie i nieść zagrożenia dla młodych osób. Każdy element znajdujący się w walizce posiada opis wyglądu, przeznaczenia, ceny oraz nazwy użytkowe, stosowane w młodzieżowym slangu. Niektóre elementy mogą zaskoczyć, inne zainteresować, jednak poznanie zawartości walizki może poszerzyć wiedzę rodziców i nauczycieli oraz wzmóc ich czujność.

Badania ankietowe, które corocznie przeprowadzane są przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie wśród uczniów krakowskich szkół wskazują, że sport, inne hobby oraz odrabianie lekcji, to wciąż bardzo popularne aktywności. Jak wskazuje ostatni raport za rok 2017/2018 wszystkie te czynności podejmuje ponad połowa badanych.

Jeżeli chodzi sięganie po substancje psychoaktywne przez dzieci i młodzież - najczęściej sięgają po kawę i napoje energetyczne, a najrzadziej po papierosy i nowe substancje psychoaktywne. Uczniowie 7 klasy szkoły podstawowej i gimnazjum deklarują, że kiedykolwiek (np. 1 raz w życiu) próbowali: napoi energetycznych 76%, kawy 64%, alkoholu 34%, papierosów 17%, marihuany 9%, leków w celu zmiany nastroju 5% oraz nowych substancji psychoaktywnych (dopalaczy) 2%. W najstarszej badanej grupie, czyli wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy są najbliżej dorosłości, lub przekroczyli już jej próg napoi energetycznych próbowało 85%, kawy 83%, alkoholu 80%, papierosów 52%, marihuany 29,5% oraz nowych substancji psychoaktywnych 6%. Pełny raport z badań znajduje się na stronie www.mcpu.krakow.pl.